Aktuality

Informujeme z dění v obci

Slavná pouť slaví 111. výročí

18. července 2022

O víkendu navštíví Stonavu tisíce lidí. Bude se střílet z děla, soutěžit v kosení, roztočí se velký lunapark

Tisíce věřících, ale také turistů, přijede každým rokem do obce Stonava na slavnou pouť zasvěcenou patronce zdejšího kostela Maří Magdaléně. Od nadcházejícího pátku do neděle se lidé opravdu nebudou nudit. Akce proběhne hlavně na ploše nově rekonstruovaného Parku PZKO.

Mám velkou radost, že se můžeme po době omezení vrátit k naši tradici a potkat se nejen s místními občany, ale i rozvětvenými rodinami Stonavských, kteří v minulosti museli kvůli těžbě obec opustit a přestěhovat se jinam. Přesto se stále rádi vrací a udržují s námi kontakty. Slavná stonavská pouť probíhá od roku 1911, takže slavíme 111. výročí. Tradice se přerušila jen jednou, během covidu, dokonce za válek se slavnosti konaly omezeně na půdě kostela bez venkovní zábavy a stánkového prodeje,“ uvedl starosta Stonavy Ondřej Feber s tím, že za doby socialismu byly poutě pokaždé jiné. Jednou strana povolila kolotoče, jindy žádné. „S velkým rozmachem pořádáme poutě od roku 1991, kdy byla tato slavnost spojená s biřmováním za účasti biskupa Josefa Hrdličky z Olomouce. Naše farnost tehdy patřila pod olomouckou arcidiecézi, ostravsko-opavská diecéze byla založena až později, v roce 1996,“ doplnil Feber a dodal, že akce je také vyhledávána turisty.

Letošní program:

V sobotu proběhne ve zdejší sportovní hale od 9 do 15 hodin florbalový turnaj Bernard Cup. Na 18.00 je před budovou radnice připraven výstřel z historického děla a od 18.30 pak za budovou radnice tradiční soutěž v kosení kosou o hodnotné ceny. Starosta dá vždy pro tuto příležitost uvařit starostovské pivo, kterým se mohou svlažit všichni závodníci a fanoušci.

V neděli začne od 14 hodin tradiční estráda v podání Hornické kapely Stonava. Od 16.30 vystoupí Petr Muk Revival, od 19.00 zazpívá Eva Lounová, kterou vystřídá diskotéka pod širým nebem a pouťové slavnosti završí ve 22.00 ohňostroj. Po celou dobu probíhá stánkový prodej. Vše doplní klasické pouťové atrakce. Posvícenské mše svaté budou probíhat dle rozpisu stonavské farnosti. 

Letošní pouť připadne na dva dny - 23. a 24. července, ale zábava začne už v pátek 22.7., kdy se ve 14 hodin v centru obce roztočí 14 kolotočů. Ve Stonavě zajišťujeme zábavný program již mnoho let a s obcí jsme se dohodli na jednotné ceně 40 korun za svezení na každé atrakci,“ uvedl majitel Lunaparku Černý korzár Václav Tvardek.

Děkujeme Nadaci OKD za finanční podporu projektu: Stonava se baví.


příloha: plakát Stonavská pouť 2022

Sdílet článek